PLANOWANIE PRZESTRZENI


Główną przesłanką, którą powinniśmy się kierować przy wyborze projektu domu, powinna być funkcjonalność mieszkania. Należy się poważnie zastanowić nad ilością i układem pomieszczeń, aby zarówno utrzymanie takiego domu, jak również codzienne zaspokajanie potrzeb domowników nie była dla nas zbytecznym obciążeniem. Dobrze, aby dom był podzielony na strefę nocną i dzienną. Strefa dzienna, w której domownicy spędzają czas wspólnie, zwykle obejmuje kuchnię połączoną z jadalnią oraz pokój dzienny wraz z holem i wejściem. To tak zwana część reprezentacyjna domu. Strefa nocna, to ta strefa, która pozwala każdemu domownikowi na chwilę wytchnienia i chroni jego prywatność. W domach parterowych obie te strefy oddziela korytarz lub hol, natomiast w domach z użytkowym poddaszem, najczęściej strefa nocna obejmuje pomieszczenia znajdujące się na górze, a strefa dzienna – parter.

Niezwykle ważna, przy wyborze projektu jest ustawność pomieszczeń i rozplanowanie dodatkowych pomieszczeń, najlepiej ulokowanych na różnych kondygnacjach, takich jak garderoby, spiżarnie lub dodatkowe schowki. Warto bardzo dokładnie przemyśleć ich wykorzystanie i zastosowanie, aby nie tracić cennego miejsca na marnowanie przestrzeni. Fajnie, jeśli proponowany projekt zawiera przykładowe aranżacje pomieszczeń. Dzięki temu, można sobie w sposób naturalny wyobrazić skalę pomieszczenia do jego późniejszego urządzenia i umeblowania. Im mniejsze pomieszczenia, tym ważniejsze ich proporcje.

Wybierając projekt, należy zwrócić uwagę, aby był on podatny na zmiany, tak aby w trakcie realizacji budowy można było modyfikować plan. Nigdy bowiem nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nasza rodzina się nie powiększy lub na przykład dzieci postanowią się wyprowadzić. Przy wyborze projektu domu warto zatem przeanalizować takie aspekty jak to, czy będzie można budowę przeprowadzić etapowo, czy w przyszłości można rozbudować dom lub podzielić go na dwa mniejsze mieszkania, lub w razie konieczności korzystnie sprzedać.

Kierujmy się tą zasadą również przy projektowaniu ogrodu. Przemyślmy dokładnie wybór roślinności, tak aby o każdej porze roku móc cieszyć się z uroków przyrody.

Kiedy mamy już ustalone priorytety dotyczące wewnętrznego rozplanowania domu, warto przemyśleć jak chcemy urządzić przestrzeń użytkową wokół domu. Ogród, który jest wizytówką domu, stanowić powinien oazę spokoju i miejsce relaksu, gdzie chętnie odpoczywamy i spędzamy czas z rodziną. Zanim jednak weźmiemy się za projektowanie naszego ogrodu, zastanówmy się co będziemy w tym ogrodzie robić? Czy będziemy się w nim tylko opalać i wypoczywać, czy też zamierzamy aktywnie spędzać z rodziną i potrzebujemy mini boiska do rozgrywek towarzyskich. Jeśli ogród ma spełniać obie te funkcje, w zależności od preferencji i wielkości samej działki, teren wokół domu powinien być podzielony na strefę aktywną i strefę wypoczynkową. Podział ten sprawdza się doskonale, kiedy potrzebujemy przestrzeni dla najmłodszych członków rodziny. Projekt ogrodu, jako miejsca aktywnego wypoczynku, powinien posiadać wyznaczone miejsce na trawnik, na którym można zagrać w piłkę i badmintona, pobiegać lub umieścić huśtawkę, piaskownicę lub w sezonie letnim np. basen rozporowy.

Po wstępnym podziale na strefy, można pomyśleć o roślinności, jaką planujemy hodować wokół domu. Gatunkowy wybór roślinności decyduje o charakterze kompozycji roślinnych. Warto pamiętać, że zarówno w projektowaniu ogrodu, jak i użytkowaniu czy pielęgnacji sprawdza się zasada konsekwencji i harmonii, zgodnie z potrzebami mieszkańców domu. W naszym ogrodzie mamy się czuć beztrosko i harmonijnie.