Jak wybrać architekta krajobrazu


Projektant ogrodów wykona wymarzony ogród, który przy odpowiedniej pielęgnacji, będzie otaczał dom przez lata. Jak jednak zdecydować się na jednego realizatora, jeśli jest dużo projektantów na rynku.

1. Sprawdzenie portfolio.

Żeby poznać styl architekta krajobrazu i poznać jego umiejętności trzeba przejrzeć jego dotychczasowe dokonania. Uważnie trzeba spojrzeć na realizację – czyli efekt końcowy i sposób wykonania innych ogrodów, czy nie jest to ten sam, który zaproponował projektant. Jeśli dotychczasowe realizacje są zbieżne do koncepcji wymarzonego ogrodu, warto się zdecydować na tego projektanta. Dobry architekt krajobrazu pracuje w różnych stylach, stąd też realizacje dla różnych, indywidualnych klientów.

2. Porównanie cen

Wyższa cena pozwala oczekiwać na bardziej profesjonalny projekt. Te, które dodawane są gratis mogą być ukryte w cenę realizacji.Nie ma się co oszukiwać – nikt nie lubi pracować za darmo. Od projektu zależy jakość ogrodu. Dobry projekt stanowi podstawę satysfakcjonującej realizacji i nie należy go bagatelizować i wykorzystywać do obniżenia kosztów. Najważniejsza powinna być jakość. Dlatego w trakcie spisywania kontraktu powinno się wyszczególnić za jakie usługi płaci klient i jakie ma oczekiwania wobec architekta.

3. Firma projektowo-wykonawcza.

Firma projektowo-wykonawcza jak np. http://www.warszawskie-ogrody.pl/aranzacja-ogrodow , ma doświadczenie, z poprzednich realizacji aranżacji ogrodów. Osoba, która tylko projektuje i nie angażuje się w prace terenowe, może nie znać technicznych aspektów realizacji. Pozwala to również ograniczyć koszty i racjonalnie wykorzystać budżet. Zlecenie realizacji projektu firmie, która wykona go od początku do końca to najprostszy sposób na szybkie wykonanie i oszczędzenie pieniędzy. Autor projektu jest zaangażowany w każdy jego element i zna je od podstaw. Gwarantuje to, że projekty zostaną dobrze odczytane i nikt nie wprowadzi bezpodstawnych zmian.W sytuacji, gdy projekt jest realizowany przez kogoś innego niż jego autor powinno się zdecydować na dodatkowy nadzór autora. I zdecydować się na firmę z polecenia.

4. Precyzyjna umowa

Umowa powinna zawierać terminy realizacji, ceny, zawartość projektu. Gwarantuje to komfort psychiczny dla klienta i dla projektanta i pozwoli uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

5. Uwagi i pytania

Projektantem który uwzględnia wszystkie sugestie klienta, i ewentualnie odradza jakieś rozwiązania, jeśli nie są trafne, to dobry projektant. Nie powinien napierać na swoją wersję projektu, jeśli klient chciałby coś zmienić, powinien podążać za jego sugestiami. Warto zaufać doświadczonemu architektowi krajobrazu, żeby uniknąć przypadkowych problemów i mieć pewność, że ogród wokół domu, będzie wymarzonym.

6. Informacje

Projektant powinien zaproponować różne materiały do wykorzystania w ogrodzie, umieć rozwiązać problem zmiany krajobrazu czy umieć wykonać projekt podjazdu domu albo ogrodzenie. Specjalista, który chce tylko zasadzić kwiatki, to nie projektant. To jedna osoba kompleksowo powinna zajmować się ogrodem. Tylko to zagwarantuje, że poszczególne elementy będą do siebie pasować.