Czy nowocześni ludzie lubią ogrody


 

Dzisiejsze czasy, w których skupieni jesteśmy głównie na naszych karierach oraz zdobywaniu pieniędzy nie służy zachwycaniu się środowiskiem naturalnym. Ci, którzy dotrą w końcu do miejsca, w którym mają dostatecznie dużo środków finansowych, aby zacząć nowe, lepsze życie i wreszcie odpocząć, zwykle wybierają dalekie podróże do ciepłych, egzotycznych krain, aby zaznać nieco innego klimatu, poczuć ciepłe promienie słońca i poznać kulturę, której nie ma u nas. Nawet lokale, w których starają się mieszkać nowocześni ludzie, zwykle są luksusowymi apartamentami zlokalizowanymi w centrach miast, gdzie nie ma miejsca na ogrody. Prawda jest jednak taka, że nawet zawsze zapracowani ludzie tęsknią za zielenią.

Dlaczego ogrody są dla nas ważne?

Dzięki zieleni odpoczywamy, jesteśmy w stanie się skupić na naszym wnętrzu, spojrzeć na człowieka obok z zupełnie innej perspektywy, przez chwilę zajmować się zupełnie innymi sprawami, niż na co dzień. Ogrody w newgardenstyle.pl/gotowe-projekty-ogrodow są specjalnym miejscem, w jakim mamy możliwość odetchnąć od gonitwy, jaką sami sobie fundujemy i przyjrzeć się przyrodzie. Możemy jednak wyróżnić kilka rodzajów ogrodów:

– ogrody parkowe, które świetnie nadają się na spacery z dziećmi oraz z naszymi partnerami po ciężkim tygodniu pracy,

– przydomowe, w których możemy spędzać popołudnia oraz weekendy z rodziną czy przyjaciółmi;

– ogrody przysklepowe, które podziwiamy idąc na zakupy lub które jesteśmy w stanie zaobserwować, odwiedzając nawet niewielkie restauracje, zlokalizowane raczej na uboczu czy przy trasie.

Nowocześni ludzie – nowoczesne ogrody

Dzisiejsze ogrody nie przypominają już w żaden sposób tych z wierszy Kofty, jednak dalej są piękne i cieszą nasze oczy. W ogrodach dzisiaj sadzimy różnego rodzaju rośliny – przeważnie jednak te egzotycznie, niekoniecznie występujące naturalnie w naszym klimacie, sprowadzana z zagranicy i może właśnie dlatego takie interesujące dla naszych oczu oraz ciekawe do układania różnych kompozycji. Dzisiejsze ogrody są zdecydowanie inne od tych, które pamiętamy z dawnych lat. Najlepiej dzisiaj prezentują się ogrody wbudowane w pewne symetryczne oraz geometryczne założenia, rośliny coś przedstawiają i dopiero wszystkie razem są w stanie przedstawić nam przyjemny dla oka widok. Jesteśmy przyzwyczajeni dzisiaj raczej do zadbanych rabatek oraz skalniaków pomiędzy skałkami niż z dziko rosnącym gąszczem zieleni. Nic dziwnego, uporządkowane życie oraz uporządkowany świat wymaga od dzisiejszych ludzi również uporządkowanej przyrody i zieleni.

Jak wyglądały ogrody przed laty?

Kiedyś ogrody nie były planowane ani aranżowane – rośliny rosły tam, gdzie im pasowało, a człowiek jedynie ich doglądał i sprawdzał, czy im czegoś nie brakuje. Nie rosły w żadnych symetrycznych czy geometrycznych układach, przynajmniej w przypadku domów; pałacyki i zamożniejsze gospodarstwa szczyciły się ogrodami w stylu angielskim czy francuskim, zadając szyku wszystkim w okolicy wypielęgnowanymi grządkami oraz rabatkami z kwiatami o milionach kolorów.