Montaż oświetlenia – to całkiem proste!


Kupuliśmy piękny, stylowy żyrandol i co dalej? Spora część mężczyzn nie ma raczej problemu z zamontowaniem lampy wiszącej, również wiele kobiet poradzi sobie z takim wyzwaniem. Dla chcącego nic trudnego. Wystarczy podstawowa wiedza techniczna, zachowanie zasad bezpieczeństwa i odrobiła cierpliwości. Być może przeciętnego laika przeraża myśl o tym, że mieliby to zrobić samodzielnie, ale tak naprawdę podwieszenie lampy wiszącej wcale nie jest takie trudne.

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się podstawowe narzędzia sugeruje fachowiec z Homekoncept.Shop . Pracę można podzielić na dwa etapy: montażu samej lampy i elektryki. Do każdego z nich będziemy używać innych narządzi. Z pewnością będziemy potrzebowali wiertarki, najlepiej z udarem, śrubokręt, kołki i wkręty, ale te na ogół są dołączone do lampy, a także miernik prądu (lub śrubokręt z kontrolką przepływu prądu, ewentualnie „szkot” lub termozłączki.

Aby nasza lampa wisząca w końcu znalazła swoje miejsce, powinniśmy zacząć pracę od wyłączenia odpowiednich bezpieczników – nie wyłączajmy wszystkich, gdyż wówczas nie będziemy mogli użyć narzędzi elektrycznych, takich jak wiertarka. Paradoksalnie, montując oświetlenie, będziemy potrzebowali oświetlenia, zatem takie prace warto wykonywać w świetle dziennym.

Po wyłączeniu bezpieczników należy sprawdzić, czy w przewodach nie płynie prad za pomocą miernika prądu bądż śrubokręta z kontrolką. Lampa wisząca sufitowa, ze względu na przeznaczenie jest nieco trudniejsza w montażu.

Należy nawiercić odpowiednie otwory w suficie, w które wkładamy kołki. Aby tego dokonać, sprawdźmy najpierw, którędy biegną przewody elektryczne w suficie – tutaj ponownie przyda się nam miernik prądu.

Większość lamp wiszących posiada w zestawie kostkę do łączenia przewodów. Dalej należy postępować zgodnie z instrukcją i podłączyć przewody z ich odpowiednikami w ścianie. Po podłączeniu, włączamy bezpieczniki i sprawdzamy czy lampa wisząca działa prawidłowo. Kupując oświetlenie w godnych zaufania sklepach internetowych, z pewnością otrzymamy instrukcję montażu, dzięki czemu podłączenie oświetlenia nie sprawi nam problemu.