Ogrzewanie domu


Jedną z głównych decyzji, jaką musimy podjąć, decydując się na budowę domu, jest wybór ogrzewania. Jest to o tyle istotna sprawa, że wydatki na ogrzewanie, wpływają znacząco na wydatki naszego domowego budżetu. Wybór pomimo, że duży, nie jest w brew pozorom łatwy. Każdy chciałby bowiem mieszkać w domu komfortowym i nowoczesnym, który nie generuje dużych kosztów eksploatacji, przy jednoczesnej dbałości o ochronę środowiska i powietrza, którym oddychamy. Sprawa nie jest prosta.

Do wyboru mamy takie oto systemy grzewcze:

  • węgiel
  • drewno (pelet, brykiet)
  • gaz ziemny
  • gaz płynny
  • olej opałowy
  • pompa ciepła

Największą popularnością cieszy się oczywiście węgiel, ale niestety nie należy on do najbardziej ekologicznych i najwygodniejszych źródeł ogrzewania. Zaletą jest jego dostępność i cena. Główną wadą natomiast to że, jest źródłem emisji ogromnych ilości CO2 do atmosfery. Ponadto węgiel jest najbardziej eksploatowanym, nieodnawialnym źródłem energii, przez co jego zasoby mogą w końcu kiedyś się skończyć, i automatycznie jego cena wzrośnie. Istotnym minusem jest również fakt, że palenie węglem wymaga częstego załadunku paliwa, usuwania popiołu, a co się z tym wiąże również częstszą konserwacją kotła.

 

 

Drewno należące do odnawialnych źródeł energii, jest bardziej przyjazne dla środowiska niż węgiel kamienny. W tym celu wykorzystuje się specjalne drewno opałowe, które pochodzi ze ścinek oraz korę. Drewno ma też niższą wartość opałową niż węgiel, lecz zbliżoną do popularnych ostatnio peletów i brykietów. Powstają one z odpadów sprasowanych trocin i zrębków. Sprzedawane są w postaci granulaty.

 

 

Gaz ziemny na tle węgla kamiennego czy też drewna wypada gorzej. Jest paliwem droższym. Niemniej wygoda jego użytkowania oraz wpływ na środowisko jest znacznie korzystniejszy. Jest on dostarczany rurociągami, bez obawy, że nam go zabraknie. Trzeba jednak posiadać dostęp do sieci gazowej, do której będzie się można podłączyć.

Ogrzewanie gazem płynnym nie różni się bardzo od ogrzewania gazem ziemnym, tyle tylko, że magazynowany jest on zbiorniku podziemnym lub naziemnym i dostarczany cysternami. Zwykle dwa razy do roku. Ze względu na wysokie koszty, jest to dobra alternatywa dla tych, którzy nie posiadają dostępu do gazu ziemnego

 

Olej opałowy jest bardzo przyjazny dla środowiska, ale niestety bardzo drogi. Dostawcy przywożą go cysternami, musimy więc posiadać specjalne zbiorniki do jego magazynowania. Ze względu na zawartość siarki, która podczas spalania przyspiesza korozję kotła i układu spalinowego, wymagane jest posiadanie wysokiej jakości pieca. Z tego też względu ceny kotłów olejowych są wyższe niż pieców gazowych.

Najbardziej ekologiczną i energooszczędną systemem ogrzewania budynków i przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej, stanowi pompa ciepła. Wykorzystuje ona energie cieplną zawartą w naszym w powietrzu atmosferycznym, ziemi, wodach gruntowych oraz bezpłatną i ogólnodostępną energię geotermalną.