Planowanie ogrodów


Często zdarza się, że wielu z nas po urządzeniu własnego kąta, staje przed wyzwaniem zagospodarowania kawałka wolnej przestrzeni wokół domu lub mieszkania. Bez znaczenia czy jest to ogród wokół domu, mały balkon czy też taras przy mieszkaniu. Piękne widoki z tarasu czy balkonu nie zawsze zapewnią nam komfort przebywania na wolnym powietrzu. Warto wtedy zastanowić się nad takim zaprojektowaniem ogrodu, aby był on funkcjonalny i przede wszystkim ładny.

Jeśli lubisz proste i nowoczesne formy, a w projektowaniu cenisz minimalizm i funkcjonalność, to ogród zaprojektowany metodą modułową jest właśnie dla Ciebie. To projektowanie ogrodów polegające na takim zaplanowaniu poszczególnych elementów, które w efekcie posłużą do wyznaczania proporcji oraz wzajemnych zależności pomiędzy wszystkimi elementami roślinności. To rozwiązanie, które na pozór wydaje się bardzo proste, w istocie takie nie jest i wymaga niebywałej precyzji i wyczucia projektanta. Tego rodzaju projekty muszą być wykonane na najwyższym poziomie z dbałością o detal i jakość materiałów. Ich podstawową zaletą jest szeroki wybór materiałów wykorzystanych przy aranżacjach. Mogą to być zarówno stal, beton, plastik jak również szkło czy drewno. Ważne jest to, aby cały układ był prosty, przejrzysty i spójny.

Przy tego rodzaju projektach dobór gatunkowy, jak również ilościowy roślin powinien być bardzo ograniczony. Można całkowicie zrezygnować z trawnika, na rzecz innej nawierzchni. Częstym rozwiązaniem, wykorzystywanym przy większych powierzchniach jest na przykład gruby żwir lub drobne kamyki połączony z płytami chodnikowymi.

Ta forma projektowania ogrodów cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Niewątpliwą zaletą projektowania tego rodzaju ogrodów jest możliwość aranżacji zarówno większych powierzchni, jak również tych niewielkich. To klient decyduje, kiedy i które partie ogrodu chce zagospodarować.

Zalety rozwiązania modułowego:

  • szybkość i łatwość montażu gotowego modułu, możliwość wymiany modułu w zależności od pory roku,
  • możliwość przemieszczania z miejsca na miejsce, a nawet w razie potrzeby ponowne montowanie i demontowanie modułu,
  • koszt utrzymania, wybieramy rośliny wielosezonowe i niewymagajace pod kątem uprawy.

 

Największą zaletą zagospodarowania tego rodzaju ogrodu jest stosowanie prostych w formie elementów. Nie oznacza to jednak, że muszą one być nudne. Wręcz przyciwnie. Ogród modułowy odpowiednio dostosowany do warunków panujących na danym terenie, niewątpliwie stanie się wizytówką każdego domu czy też mieszkania. Wystarczy kierować się pewnymi zasadami, a urządzanie takiego ogrodu stanie się prawdziwą przyjemnością.

  • Dostosuj projekt ogrodu do architektury domu.
  • Zastosuj materiały wysokiej jakości opartych na prostych, geometrycznych wzorach.
  • Pamiętaj im mniejsza różnorodność gatunkowa i ilościowa roślin, tym prostsze i funkcjonalne zagospodarowanie terenu.
  • Wybierz proste, niekonwencjonalne meble ogrodowe, które podkreślą wyjątkowy charakter ogrodu.
  • Kieruj się zasadą im mniej tym lepiej.